

Key Features
- Produces recycled plastic sheets up to 60mm thick from shredded flake
- Delivers 20 tons of hydraulic pressure for reliable, even compression
- Interlockable plates — combine to press full sheets up to 1150 × 2300 mm
- Hydraulic via pneumatic drive or standard hydraulic cylinder
- Safe, ergonomic mould handling with guided rails
- Sequential heating — staggers plate activation to stay within power supply limits
- Adaptive pressure — fully configurable via the built-in web interface
- Visual and audible feedback at every stage of the cycle
- Advanced web interface for precise pressure, temperature, and event control — view documentation
- Open hardware — licensed under CERN OHL v2
| Spec | Value |
|---|---|
| Model | Cassandra 1150 – EDC |
| Pressure | 20 T — Hydraulic jack with pneumatic drive |
| Plate size | 1150 mm (up to 1150 × 2300 mm interlocked) |
| Heating plates | 2–3 |
| Cooling plates | 2 (active cooling) |
| Max thickness | 60 mm |
| Electricity | 380 V |
| Power | 22 kW |
| Weight | 710 kg |
| Dimensions | 1350 × 1350 × 1400 mm |
| Status | Mature — V1.0 (Revision A) |
| License | CERN OHL v2 |









PolyMech Design - Research Project
Compare Cassandra Models
| Model | Price (€) | Pressure | Plate size | Max thickness | Power | Voltage | Weight |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cassandra 45cm | 2,800 | 20 T | 45 cm (interlockable) | 45 mm | 3 kW | 220 V | 140 kg |
| Cassandra 65cm | 4,550 | 20 T | 65 cm (interlockable) | 60 mm | 6 kW | 220/380 V | 320 kg |
| Cassandra 1150 | 8,500 | 20 T | 1150 mm (up to 1150 × 2300 mm interlocked) | 60 mm | 22 kW | 380 V | 710 kg |

